Vízner František (Praha 1936 - 2011 Brno)
Váza Linea, sklo tmavě zelené, foukané a broušené, značeno rytou signaturou F. Vízner a leptanou značkou Moser 150, návrh 2006, zhotoveno ve sklárně Moser, 12,5 x 17 x 9 cm, limit 12/150, původní etue (Zí)
Limitovaná série 150 kusů
Vízner František je jedním z nejvýznamnějších českých sklářů 2. poloviny 20. století. Po studiu na VŠUP v Praze (prof. Štipl, Plátek a Bauch) se Vízner zaměřil na navrhování lisovaného skla v nově vzniklém výtvarném středisku ve Sklounionu Teplice. Zde navrhnul mezi lety 1962 – 1967 řadu zdařilých kusů, které byly dlouhá léta ve výrobním programu. V roce 1967 přešel do sklárny ve Škrdlovicích, kde v následujících deseti letech realizoval kolem 250 vlastních návrhů hutně zpracovaného skla. Řada těchto realizací se stala ikonami poválečného sklářského designu. V roce 1977 Vízner buduje ve Ždáru nad Sázavou vlastní sklářskou dílnu, opouští navrhování pro průmyslovou výrobu a zaměřuje se na ateliérovou práci. Pro jeho tvorbu jsou charakteristické brusem tvarované objekty. V roce 1996 autor navázal spolupráci se sklárnou Moser. Volba této sklárny byla pro něj logická – hledal sklárnu, která by splňovala jeho požadavky na nejvyšší možnou kvalitu skloviny i řemeslného opracování. Pro tuto sklárnu navrhnul několik mís a váz, Linea je ukázkou této jeho sklářské tvorby.
24.09.2016 - 15:00
- Dosažená cena: **
CZK 36.000,-
CZK 40.000,-
- Vyvolávací cena:
CZK 26.000,-
Limitovaná série 150 kusů
Aukce: | Výtvarné umění, design, nábytek |
Datum: | 24.09.2016 - 15:00 |
Místo konání aukce: | Radisson Blu Alcron Hotel Prague |
Prohlídka: | 17.09. - 24.09.2016 |